ardit. | novinky #1

Shrnutí nového obsahu na arditu, aktualizace mé šablony 25.2 a pár zajímavých odkazů na články ze světa BIM, digitalizace a managementu informací.


Přátelé, mile jste mě překvapili počtem registrací – včetně těch spojených s finanční podporou (a dokonce i podporou nad rámec standardní měsíční částky). Děkuji, že mě sledujete, čtete, podporujete a píšete mi. Vnímám to tak, že má videa a další obsah mají pro vás smysl a pomáhají vám ve vaší každodenní práci. Mírně mě zaskočilo i to, kolik z vás mi napsalo, že mou šablonu hodláte využívat pro zakládání vašich projektů. Mým záměrem bylo spíše dát vám ji k dispozici pro inspiraci – nicméně dost mě to motivuje k tomu, abych jí v rámci dalších aktualizací udělal ještě více reálně použitelnou i pro vás, ostatní.

Ať se Vám, navzdory neblahým událostem ve světě, daří!

Martin Jan Rosa


Co přibylo na arditu?


Aktualizace mé šablony 25.2

Má archicadová šablona doznala několika drobnějších úprav a změn, které jsem udělal na základě mé reálné práce v poslední době:

  • Vytvořil jsem několik vlastních profilů pro vytváření překladů nad otvory.
  • Doladil jsem uložená oblíbená nastavení pro knihovní prvky kuchyní. (Tyto upravené prvky jsou použity u kuchyně ve vzorovém modelu, který je součástí šablony.)
  • Začal jsem s úpravou a doplňování oblíbených nastavení pro nástroje TZB modeláře – na tom mě ale čeká ještě spousta práce, ale na některá nastavení se můžete podívat už nyní.
  • Do mapy pohledů jsem přidal složku pro projekt interiéru. Upravil jsem značku interiérového pohledu a nastavení souvisejících zobrazení.
  • Další menší změny, úpravy a doplnění, které najdete v dokumentaci v odkazu na startovacím pracovním listě v šabloně.
  • Na dokumentaci samotné jsem rovněž začal pracovat, byť prozatím jen v několika málo částech týkajících se aktuálních změn. Například tam najdete popsán můj způsob práce s překlady nad otvory (včetně důvodu, proč je dělám pomocí trámů s vlastními profily místo knihovních prvků). Nahledněte, a hned vám bude jasné, že tato dokumentace se hodí pro každodenní práci.

Pokud patříte mezi mé podporovatele s placenou registrací a přihlásíte se svou e-mailovou adresou, můžete si mou aktuální šablonu stáhnout ve spodní části této stránky>

Vzhledem k řadě problémů se stažením šablony z mého FTP, rozhodl jsem se ji nadále ukládat na cloud OneDrive. Na stránce šablony rovněž najdete i odkaz ke stažení šablony přeuložené do nižší verze Archicadu, tedy pro archicadovou čtyřiadvacítku (upozorňuji ale na některá omezení vyplývající z rozdílu mezi verzemi 24 a 25; plně funkřní je jen šablona pro nejaktuálnější Archicad).


Zaujalo mě jinde...

  • Na začátku roku se vždy vyrojí řada prognóz, jak bude nový rok vypadat. Očekávané trendy roku 2022 shrnuje například Konrad Fugas v článku na BIM Corneru. Podle něj poroste důležitost digitální spolupráce. Nejen v důsledku Covidu jsou projekční týmy rozdělené a asi budou rozdělené i nadále. Méně se chodí přímo na stavby. Poroste důležitost CDE. Stále více se budou využívat digitální modely na stavbách; klesá používání papírové dokumentace. Zlepšení kvality modelů bude vyžadovat zapojení automatizace – od využití vizuálního programování, přes skriptování, až po robotickou automatizaci (mimochodem, víte, co je mou novou hračkou hraničící až s guilty pleasure? Siri Shortcuts, tedy aplikace Zkratky v iPadOS, iOS a nově i macOS – na první pohled by to do ní člověk neřekl, ale překvapilo mě, jak sofistikované skripty jdou pomocí ní sestavovat. Ostatně, máte-li na arditu placenou registraci a dostanete ode mě zprávu s daňovým dokladem – posílá vám ho právě tato aplikace 😉). Modely obsahují stále více informací, roste tedy potřeba interpretovat data vizuálně. Stále populárnější jsou nástroje jako je PowerBI. A konečně, digitální dvojčata – sice jsou už několik let “buzzwordem”, ale nyní se konečně začíná chápat jejich skutečný smysl ve vytváření modelů skutečného provedení staveb obsahujících všechna data a propojené dokumenty.
  • Murillo Piazzi publikoval na serveru BIM+ třídílný seriál shrnující základní principy ISO 19650-5. Tato část mezinárodního standardu se týká otázek bezpečnosti při managementu informací s využitím BIM. Tedy tématu, které bude asi, i v kontextu aktuálního dění, stále důležitější.
  • Další seriál na serveru BIM+ přináší rozhovory s ženami v BIM. Napadá mě, že BIM je část stavebnictví, kde jsou ženy možná zastoupeny více než v jiných stavařských profesích. BIM+ také nedávno přinesl rozhovor například s Emmou Hopper z týmu v mém oblíbeném Bond Bryan Digital. Další zajímavý rozhovor s "ženou v BIM" je předposlední epizoda podcastu BIMThoughts s Danou De Filippi, nejen o jejím youtubovém kanále DynamoBIM (týká se samozřejmě Revitu, ale skriptování není nikdy dost...).
  • S metodou Lean jsem se dosud setkával v článcích a podcastech týkajících se jiných oborů, než je stavebnictví (ne, nejezdím Toyotou). V poslední době se z Lean Construction stává hype, a tak jsem narazil na zajímavý úvod to této problematiky z dílny Autodesku. Po zaregistrování si můžete stáhnout dokument An Introduction to Lean Construction for Today's Construction Professionals zde>
  • A ještě pár tipů z českých lůhů a hájů:
  • 3D projektant vydal nové výživné video, ve kterém ukazuje práci s nástrojem síť, tedy s terénem. Sám jsem o tomto tématu natočil jedno z mých prvních videí, které bylo na mém kanále dlouho nejsledovanější (teprve nedávno spadlo na druhou příčku). Už jsem si říkal, zda jej pro jeho oblibu nepřetočit do novější verze – díky 3D projektantovi to naštěstí dělat nemusím, a tak toto jeho video doporučuji ke shlédnutí 😉
  • Narazil jsem na zajímavý český kanál s krátkými tutoriály o práci v Revitu od Vladimíra Baldy – Step By Step. Tak schválně, kdy si myslíte, že si začnu i já hrát s Revitem? Tři, dva... 😋
  • Lukáš Pavlica z Forgee propadl Plannerly, tedy aplikaci, kterou jsem krátce zmiňoval v prvním díle mého seriálu o ISO 19650 jako pozoruhodný nástroj pro usnadnění vytváření základních dokumentů v rámci managementu informací. Díky němu je Plannerly nyní k dispozici i v češtině. Další střípek do mozaiky smysluplnosti používání ISO 19650 (haló, Koncepce BIM!).
  • A když jsem u té Koncepce BIM, pro úplnost musím dodat, že v minulém týdnu proběhl Summit Koncepce BIM. Upřímně, sám jsem dal před sledováním konference přednost výstupu na zasněžený šumavský Plechý – a tím pádem jsem přišel bezesporu o řadu zajímavých novinek týkajících se české digitalizace stavebnictví... Pokud jste to někdo sledovali, prosím, napište mi alespoň rok, kdy ta digitalizace začne. 😉

Zaregistrujte se k odběru novinek:

Případně přispějte pravidelnou měsíční částkou na provoz tohoto blogu a youtubového kanálu a získejte přístup k dalšímu obsahu. Viz Podpořte ardit.
jamie@example.com
Odebírat