Data versus informace

Data a informace jsou podstatou metody BIM. Jaký je ale mezi nimi vztah? Může se zdát, že jde o totéž, ale ve skutečnosti je mezi nimi podstatný rozdíl.

Data versus informace

Lze jej ilustrovat na příkladě tzv. DIKW (Data-Information-Knowledge-Wisdom) pyramidy. Data tvoří její nejširší základnu. Jde o vše, co prozatím není k užitku. Informace jsou pak od dat odvozeny, na rozdíl od nich jsou ale obohaceny o smysl či důvod – jsou tedy užitečné. Informace lze následně upravovat, organizovat a používat, jsou tedy základem pro znalosti.

Podobně je informace definovaná i v normě ISO 19650:

💡
Informace je opakovaně interpretovatelná formalizovaná reprezentace dat vhodná pro komunikaci, interpretaci nebo zpracování. (ČSN EN ISO 19650-1, 3.3.1)

Rozlišení dat a informací je dobré pro lepší porozumění některým pojmům a principům týkajících se managementu informací s využitím BIM. Zřejmý je například rozdíl mezi datovým modelem, se kterým se pracuje v BIM aplikacích (případně je modelem dle IFC schématu), a informačním modelem coby kýženým výsledkem celého procesu managementu informací.

Nebo lze odlišit datový a informační standard a pochopit, proč datový standard není vhodnou náhradou požadavků na informace, jak tomu často v zadávacích podkladech zakázek bývá. Potřebuje pověřující strana skutečně obrovské množství nepotřebných dat, nebo je pro všechny zúčastněné lepší stanovit požadavky na konkrétní informace – kterých je obvykle v porovnání s daty třeba mnohem méně?

V rámci BIMu se tedy raději zabývejme informacemi, nikoliv daty.

Chcete-li se dozvědět více o BIMu podle mezinárodních a otevřených standardů, můžete se přihlásit do kurzu, který jsme s kolegy připravili jako přípravu pro certifikaci buildingSMART. 😉

Zaregistrujte se k odběru novinek:

Případně přispějte pravidelnou měsíční částkou na provoz tohoto blogu a youtubového kanálu a získejte přístup k dalšímu obsahu. Viz Podpořte ardit.
jamie@example.com
Odebírat