ardit. | novinky #9

Letní várka novinek z arditu spolu s několika informacemi a tipy z oblasti digitálních nástrojů a BIM.

Přátelé a podporovatelé arditu,

po delší době vám opět zasílám několik novinek týkajících se obsahu na arditu, a zároveň i pár informací ze světa některých digitálních nástrojů a BIM.

Poslední období pro mě bylo dost hektické. Na druhou stranu, po většinu času jsem se mohl věnovat jen architektonickým projektům, které mě náramně baví. Hodně se mi dařilo posouvat se i ve vzdělávání a v nahrazování některých nástrojů, které mi už dlouho nevyhovovaly (z těch hlavních jsem konečně nahradil starý dobrý vizualizační Artlantis Twinmotionem, a podařilo se mi vyvázat se z asi desetiletého úvazku u Adobe a naplno přejít na perfektní nástroje od Affinity).

V minulém newsletteru jsem ohlašoval můj útlum aktivit týkajících se BIM. V tom se nyní dostávám do další fáze. Během jara jsem opět začal více sledovat dění na tuzemské BIM scéně, až jsem dospěl k přesvědčení, že je to prakticky mrhání časem (trochu více se o tom dozvíte níže). Proto na mě už nenarazíte v některých diskusích, opustil jsem i server SPOKSu na Discordu. BIMu se nadále budu věnovat, nicméně potřebuji v něm více času a prostoru pro můj vlastní obsah (chystaný především pro ardit 😉).

Děkuji vám za sledování, šíření a podporu a přeji vám krásné léto!

Martin Jan Rosa


Digitalizace stavebnictví – je konečně tady?

Samozřejmě nemohu začít ničím jiným, než je dlouho připravovaná "digitalizace". Uvozovky si u tohoto slova neodpouštím, protože je už delší dobu jasné, že jde ve skutečnosti spíše o elektronizaci. Na druhou stranu – i tu hodnotím jako pozitivní krok na cestě k digitalizaci skutečné v (snad dohledné) budoucnosti.

Tím nejdůležitějším je digitální stavební řízení a s ním související spuštění portálu stavebníka, přechod na elektronické autorizační razítka atd. Jak asi všichni moc dobře víme (a v posledních týdnech se tím i dost bavíme), vše prozatím zdaleka nefunguje tak, jak má. Upřímně, ještě před pár měsíci jsem vůbec nevěřil tomu, že se portál stavebníka vůbec povede rozeběhnout (jako věrohodnější zdroj informací jsem považoval spíše studie na datarunu než to, co (ne)komunikoval stát). Rád jsem se v tom mýlil – a nyní držím palce, aby se vše povedlo co nejrychleji uvést do skutečně fungující podoby (a především nedošlo k naplnění toho nejčernějšího scénáře, který by z celého DSŘ udělal jednu "letní lásku").

Několik z vás mi v poslední době volalo s dotazem, jak řeším elektronické autorizační razítko (EAR). Narovinu – prozatím neřeším. V dohledné době jej potřebovat nebudu, a proto si dopřávám možnost sledovat zkušenosti ostatních. Jsem sice nadšencem do všeho digitálního (a mnohdy i typický "early adopter") – nicméně ona trnitá cesta, kterou v tuto chvíli celou neprojdu na mém Macu a na jejímž konci je předpotopní USB-A token, mě zatím tep moc nezvedá. Pokukuji spíše po řešeních, která stojí trochu stranou zájmu, a slibují možnost používat EAR i bez fyzického tokenu, a prakticky na jakékoliv platformě. Až přijde chvíle, kdy se do tohoto pustím, určitě s vámi mé zkušenosti nasdílím.

S polovinou letošního roku se podle mnohých náznaků dal očekávat i nějaký posun v oblasti "českého BIMu". Už delší dobu bylo jasné, že ani tento (mnohokrát posunutý) termín se nebude týkat připravovaného Zákona o BIM. Ten v posledních měsících prošel mezirezortním řízením, ve kterém byl připomínkujícími institucemi rozcupován (dle mého názoru naprosto zaslouženě) . Jsem zvědav, jak se jej povede složit dohromady (a trochu doufám, že nepovede). Druhou věcí, která se dle dlouhodobé komunikace ze strany odboru Koncepce BIM agentury ČAS "úspěšně chýlí k nějakému výstupu", je Datový standard staveb. Bohužel se ani u něj nic vydat "nestihlo". A co s přibývajícími měsíci nabývá podoby stále větší frašky, je aktualizace Koncepce BIM jako takové, tedy samotného "fahrplánu" – který se ani po roce a půl nepovedlo dokončit. Bohužel musím konstatovat, že dění v oblasti zavádění Koncepce BIM už vůbec nemá cenu sledovat, ba zde dokonce očekávat jakékoliv výsledky...


Vyzkoušejte Archicad 28

Před pár dny vydal Graphisoft novou verzi Archicadu v podobě Technology preview, tedy veřejné beta verze. Ta je plně funkční, byť není dostupná v české lokalizaci. Chcete-li ji vyzkoušet, či ji rovnou nasadit na nějaký skutečný projekt, veškeré informace najdete na komunitní stránce.

"Osmadvacítka" asi nepřináší žádnou skutečně převratnou novinku. Na druhou stranu ale nejde o upgrade, který by se tak trochu minul s typickými uživateli (jako tomu bylo před pár lety). Byť je to trochu na hranici vtipu, tak za nejlepší "zlepšovák" pro každodenní práci musím považovat dlouho očekávanou možnost vytváření prostupů ve střeše (konečně!). Velice slibně vypadá nový systém pro práci s poznámkami. Dost jsem se těšil na implementaci standardu IDS pro předávání požadavků na alfanumerické informace (který byl minulý měsíc vydán organizací buildingSMART v první oficiální verzi, a já jej považuji za hodně povedený) – bohužel mé první pokusy nevypadají na to, že by pro importování klasifikací a vlastností do Archicadu bylo IDS zásadně vhodnější, než totéž s využitím nějakých jednoduchých skriptů pro vytvoření struktury v dosavadním "neIDS" XML. Pokud se vám do vašeho workflow povedlo nějak zařadit AI Visualizer, tak vás určitě potěší, že nově jej nemusíte složitě instalovat – vše teď běží vzdálených serverech a odezva je prakticky okamžitá.

Na mou obvyklou "recenzi" nové verze Archicadu se můžete těšit po jeho oficiálním vydání v říjnu, nicméně pokud v Technology Preview narazím na něco skutečně převratného, dám o tom mými kanály vědět i dříve.


Nový obsah na mém YouTube

Za poslední čtyři měsíce, které uběhly od posledního newsletteru, přibyla na YouTube kanále ardit. celá řada nových videí. Několik z nich se týká mého dlouhodobého seriálu, ve kterém vám ukazuji krok za krokem mé workflow při práci na architektonické studii:

Další dosud vydané díly tohoto seriálu:

Už třikrát jsem se věnoval Twinmotionu. Jsem z něj doslova nadšený – a reakce mých klientů, kterým nyní přímo v něm prezentuji mé návrhy, jsou rovněž velmi pozitivní. Pod mými příspěvky týkajícími se tohoto nástroje se obvykle objeví komentáře srovnávající ho s u nás rozšířenějším Lumionem, nicméně Twinmotion má pro mě dva zásadní benefity: funguje i na Macu (byť stále ne s nejpokročilejším enginem, který je k dispozici na Windows), a nově je k dispozici zdarma (což se, předpokládám, bude stále více pozitivně projevovat na rostoucí komunitě ve světě, a tím pádem i jeho rozvoji).

Další videa jsou různými mými tipy a postupy pro práci s Archicadem, obvykle vycházející z toho, co aktuálně řeším na mých projektech:

Poslední video je spin-off mé prezentace, kterou jsem na konci května přednesl na semináři Slovenskej komory architektů. Jednalo se o úvod do problematiky managementu informací s využitím BIM:


Co mě zaujalo jinde

Určitě se koukněte na podcast 3D projektanta Petra Karáska s Karlem Landou z Cegry. První polovinu najdete na YouTube, ale v tomto případě vřele doporučuji i tu druhou, ke které se dostanete přes podporu 3D projektanta na Patreonu. Petr se v poslední době do Patreonu pořádně pustil, a kromě celých rozhovorů (včetně toho se mnou 😄) tam pravidelně publikuje videa, z nichž některá se ani nedostanou na YouTube. A navíc, poslední dobou je hodně živý i jeho Discord, který už tak trochu přebírá pomyslné žezlo facebookové skupiny CAD a BIM v praxi. Petrovi se při práci s komunitou krásně daří a já mu moc fandím (ostatně, sám z toho benefituji možností pravidelně se u něj virtuálně potkávat s Michalem Jirátem, Petrem Blažkem, Karlem Landou a dalšími zkušenými i začínajícími uživateli).

Další dvě doporučení se týkají LinkedInu. Prvním je profil Jana Klečky, který se (mimo jiné) podílel na přípravě prováděcí vyhlášky k novému stavebnímu zákonu č. 146/2024 Sb., tedy požadavků na výstavbu. Na LinkedInu nyní Jan popisuje její jednotlivé aspekty a sdílel i některé zajímavé informace ze zákulisí. Ať už si o NSZ a jeho vyhláškách myslíte cokoliv – toto je opravu doporučená četba!

A poslední tip se týká mezinárodního BIMu. V jednom z předchozích newsletterů jsem doporučovat provokativní "BIM Rants" od Nathana Hildebranta. Ten si loni v létě dal pauzu, na kterou už nenavázal. Nyní ale začal s podobným obsahem na LinkedInu Simon Dilhas, aktuálně vtělený do role BIM piráta. Jeho posty budí vášně, a pod nimi doslova bují hodně zajímavé diskuse. Obvykle si bere na paškál cokoliv, co zavání kategorií BIM-pro-BIM – a jak jsem už naznačil v úvodu tohoto newsletteru, dost to momentálně rezonuje s tím, k čemu jsem v oblasti BIM konzultantů dospěl i já.


Výzva: hledám za sebe náhradu pro konzultace se studenty na FA ČVUT

Po čtyřech semestrech musím kvůli mým jiným plánům ukončit mé působení v roli konzultanta v ateliéru Tesař-Barla na FA ČVUT, a rád bych za sebe pomohl najít náhradu.

Pokud umíte pracovat s Archicadem a ideálně vás navíc zajímají témata BIM, AI a digitalizace obecně, zkuste zvážit, zda by vás nebavilo své know-how předávat studentům.Konzultace probíhají tou, myslím si, nejideálnější a nejefektivnější formou: nejde o žádnou frontální výuku či celosemestrální kurs používání software, ale o pravidelné konzultace rozpracovaných studentských projektů v průběhu semestru. Řeší se skutečné výzvy a problémy. Díky tomu to i pro mě samotného bylo hodně obohacující – prakticky na každé konzultaci na mě některý ze studentů vyrukoval s výzvou, které bych jinak asi nikdy nečelil (a mimochodem, byla to skvělá inspirace pro řadu videí, která jsem následně publikoval na arditu).

Většina studentů má už s Archicadem nějaké zkušenosti, odpadá tedy vysvětlování naprostých základů. Na druhou stranu je velmi skvělé vidět, jak se dokážou v používání Archicadu během pouhého jednoho semestru posunout na zcela jinou úroveň. Pokud vás tedy Archicad a digi obecně baví jako mě, bude vás bavit i toto.

Jako bonus jsem pro studenty občas dělával cca půlhodinové prezentace na vybraná témata. Kromě některých konkrétních postupů v Archicadu, které bych jinak musel řešit s každým individuálně (tipy pro založení projektu, efektivní práce s navigátorem, používání modulů), jsem vždy dělával i obecnou přednášku o BIM a v posledních semestrech i úvod do používání dostupných AI nástrojů. Ale toto si případně můžete dělat jakkoliv, Honza Tesař a Matěj Barla jsou v tomto velmi flexibilní.

Časová náročnost je relativně malá – konzultace začínají v cca 1/3 běžícího semestru (tedy pro zimní semestr od října), celkem je jich plus-mínus osm. Jde o jednu konzultaci týdně, dosud vždy ve čtvrtek odpoledne mezi cca 14.–17. hodinou. V některých semestrech jsem konzultoval i se zahraničními studenty, ale asi to nebude úplně nezbytně nutné.

Pokud by vás to zajímalo, neváhejte kontaktovat Jana Tesaře nebo Matěje Barlu. 😉

Zaregistrujte se k odběru novinek:

Případně přispějte pravidelnou měsíční částkou na provoz tohoto blogu a youtubového kanálu a získejte přístup k dalšímu obsahu. Viz Podpořte ardit.
jamie@example.com
Odebírat