ardit. | novinky #7
Přátelé a podporovatelé arditu,
zasílám vám poslední letošní newsletter.
Závěr roku tak trochu svádí k bilancím a výhledům do budoucna. Myslím si, že pokud vás – stejně jako mě – zajímají nové technologie a nástroje, byl letošní rok zcela zásadním. Nástup AI začal rychle proměňovat většinu odvětví, včetně projektování, architektury či informačního modelování staveb. Já sám od jeho začátku, kdy jsem započal mé první experimenty s AI generátory Midjourney a ChatGPT, jedu na vlně naprostého úžasu, nadšení a optimismu. Je až neuvěřitelné, že tomu před pár dny byl teprve jeden rok, co Sam Altman z OpenAI ohlásil spuštění ChatGPT – což znamenalo zásadní zlom ve zpřístupnění AI technologií doslova komukoliv.
I v mé profesní dráze byl rok 2023 dobrým rokem. Hodně to souvisí právě s AI technologiemi, které mi umožnily rozšířit doslova skokově mé kompetence. Po celý rok jsem pomyslně seděl na "dvou židlích". Jednak jsem coby architekt pracoval na několika zajímavých architektonických studiích a dotahoval běžící projekty. Mnohem více energie mi ale vzal management informací s BIM, především má spolupráce s BIM Consultingem na řadě zajímavých projektů. Svým místy drze kritickým způsobem jsem pravidelně vstupoval i do tuzemského BIM diskursu (především na síti Linkedin), což nakonec vedlo k tomu, že jsem se stal jedním z iniciátorů spolku konzultantů BIM s názvem SPOKS, který od ledna otevřeme ostatním profesionálům.
Na konci prosince nicméně mé aktivity v širokém managementu informací BIM utlumím. Spolupráce s BIMCON končí, a v posledních týdnech se aktivně zabývám tím, čemu věnuji velké množství uvolněného pracovního času. Původně jsem se poohlížel po nějaké další spolupráci v oblasti BIM, nicméně věci dostávají trochu jiný spád. A musím se přiznat, že v mých úvahách hraje velkou roli i obrovský nárůst podporovatelů arditu v průběhu posledního měsíce.
Rozhodl jsem se, že se v oblasti BIM zaměřím výhradně na segment architektů a projektantů. Samozřejmě se i dále budu zabývat tématem managementu informací a open BIM standardů obecně, nicméně vytváření zadávacích dokumentací a další spolupráce na straně objednatelů již není nic pro mne. Užil jsem si toho dostatečně pro zjištění, jak se na této straně hřiště věci mají – a nadále hodlám mou energii věnovat těm, na jejichž každodenní činnosti BIM dopadá především (a zároveň zde prozatím dává mnohem větší smysl). Je to zároveň něco, kde mohu dále rozvíjet mé hlavní znalosti a zkušenosti z dvou dekád praxe, a zároveň využít komfort spojený s možností sledovat aktuální trendy díky tomu, že jsem do architektonické praxe namočen jen jednou nohou. Tématem BIM se navíc začínám více zabývat v kontextu digitalizace jako takové a především možností, které nabízí rozvíjející se AI nástroje.
Doufám – či, lépe řečeno, v mých aktuálních plánech předpokládám –, že toto mé tematické zacílení bude od ledna znamenat i větší aktivitu související s arditem.
Nerad něco slibuji, a zároveň teprve domlouvám některé zajímavě vypadající spolupráce. Více o mých plánech poodhalím po Novém roce.
Každopádně, na to, co pro mě i svět digitálních nástrojů a technologií rok 2024 přinese, se strašně těším.
Přeji vám krásný zbytek adventu, klidné a veselé Vánoce. Vážím si toho, že mě sledujete, čtete a odebíráte, a moc děkuji i za veškerou podporu.
Martin Jan Rosa
Aktualizace ardit. knihovny pro Archicad 25/26/27
Mou archicadovou knihovnu jsem opět trochu doladil a rozšířil. Tentokrát moc děkuji za zpětnou vazbu od vás (díky niž jsem i odstranil pár chyb). Aktuální verzi knihovny si mohou mí podporovatelé stáhnout z obvyklého odkazu >
Po přechodu na "sedmadvacítku" jsem doladil mé nastavení uživatelského prostředí (do nějž jsem musel vtěsnat paletku pro práci s variantami a udělat pár úprav v lištách). Pokud vás zajímá, jak mám můj Archicad nastaven, můžete si mé uživatelské prostředí (pro 27", 24" a nově i 13" monitor) stáhnout zde>. K dispozici je už jen verze pro Archicad 27, nicméně nastavení lze naimportovat i do starších verzí (kde jen budou chybět některé funkce).
Šablonu Archicadu prozatím neaktualizuji – dělám v ní trochu více úprav, a tak ji nabídnu ke stažení až v příštím roce. V Archicadu 27 lze ale bez problémů založit projekt i na šabloně z Archicadu 26.
Nový obsah na YouTube kanále
V říjnu byl oficiálně vydán Archicad 27, a já jsem jej samozřejmě nemohl nepodrobit mé obvyklé recenzi. I po prvních dvou měsících jeho používání jsem s touto novou verzí spokojen. Především varianty návrhu jsou naprosto skvělou funkcionalitou (to, jak jsem si je zvykl používat, vám už brzy ukážu v dalším videu). Na druhou stranu, jsem velmi zklamán, až rozhořčen, z prakticky nepoužitelného TZB modeláře – ten se Graphisoftu skutečně nepovedl, snad se to v dohledné době zlepší nějakým zásadním updatem.
Dvě videa jsem věnoval nástroji morf. V jednom jsem ukázal to, jak se s ním pracuje obecně, ve druhém jsem pak představil mé konkrétní postupy a pár tipů. Dalším obecněji zaměřeným videem je návod na práci s lištami záložek – které toho umí více, než by se mohlo na první pohled zdát.
Z kategorie videí, ve kterých ukazuji mé postupy pro některé méně obvyklé modelovací výzvy, je video týkající se vytvoření střešního okna s doplňkovým fasádním oknem.
Věnoval jsem se i obvykle populárnímu tématu získávání a vkládání podkladů pro práci. Konkrétně jsem publikoval podrobný návod jak stáhnout a naimportovat detailní model terénu z ČÚZK. Tímto postupem máte k dispozici velmi dobrý podklad pro práci na architektonické studii ještě před tím, než konkrétní pozemek polohopisně a výškopisně zaměří geodet.
A nakonec jedno nearchicadové téma (byť i ono s Archicadem okrajově souvisí): ukázal jsem, jakým způsobem používám AI nástroj ChatGPT pro vytvoření kódu v Pythonu, kterým hravě řeším řadu úloh, na něž bych donedávna potřeboval součinnost programátora (či řadu týdnů a měsíců studia základů programování).
Založili jsme SPOKS
Spolu s Radkem Moťkou, Honzou Smolíkem, Kristýnou Schulzovou a Tomem Čermákem jsme konečně zdárně dotáhli do konce přípravu nového zapsaného spolku SPOKS, který by se měl stát platformou pro aktivní BIM konzultanty. V současné době chystáme jeho otevření prvním zájemcům, a zároveň jsme již navázali komunikaci s několika jinými organizacemi, které se zabývají BIM. Chcete-li o těchto aktivitách vědět více, připojte se k Discord serveru SPOKSu.
YouTube kanál Michala Jiráta
Kdyby existovala nějaká hypotetická olympiáda nejzkušenějších uživatelů Archicadu, Michal Jirát by určitě byl "na bedně". Pracujete-li s Archicadem už nějakou dobu, určitě jste na něj narazili například na dnes již víceméně klimbajícím cegráckém Archiforu či aktuálně ve facebookové skupině CAD a BIM v praxi, kde velmi často radí ostatním uživatelům Archicadu.
V poslední době začal Michal pravidelněji publikovat hodně zajímavá videa na svém YouTube kanále. Ukazuje tam řešení různých archicadových zapeklitostí či představuje své vymazlené archicadové knihovní prvky, které zároveň nabízí k prodeji. Doporučuji jeho kanál sledovat!