ardit. | novinky #12

Nový kurz Archicad pro začátečníky, čerstvá videa na Arditu, novinky a pozvánky na BIM setkání v ČKA a SPOKSu. Nechybí opět pár zajímavosti ze světa digitálních nástrojů.

Přátelé a podporovatelé arditu,

vítejte u druhého letošního newsletteru. Tento měsíc přináším několik zajímavých novinek – spuštění mého kurzu Archicad pro začátečníky, upozornění na několik nových videí na arditu, aktuality z mého zapojení do pracovní skupiny Digitalizace ČKA a pozvánky na několik setkání s tématem BIM. Nechybí ani pár novinek týkajících se nástrojů, které stojí za pozornost.

Martin Jan Rosa


Spustil jsem online kurz Archicad pro začátečníky

Posledních několik týdnů jsem věnoval přípravě uceleného kurzu, ve kterém představuji naprosté základy práce s Archicadem.

Vytvořil jsem 34 lekcí s více než 15 hodinami obsahu natočeného přímo pro tento kurz. Součástí tříměsíčního kurzu jsou navíc čtyři skupinové konzultační webináře, přístup do samostatného kanálu na Discordu a individuální konzultace, ve kterých poskytuji zpětnou vazbu k odevzdané samostatné práci.

Těm nejzákladnějším pracovním nástrojům a postupům se na arditu příliš nevěnuji, proto je tento kurz ideálním základem pro sledování mého volně dostupného obsahu, kde obvykle popisuji pokročilejší tipy. Většinu lekcí proto doplňuji odkazy na konkrétní arditová videa, která si účastníci mohou pustit pro rozšíření daného tématu.

Právě probíhá přihlašování do prvního běhu kurzu, které je možné do čtvrtka 6. března, případně do vyčerpání kapacity 15 účastníků (která je momentálně naplněna ze dvou třetin).

Připravuji i kurz pro pokročilé uživatele Archicadu, který plánuji spustit přibližně v polovině roku.

Podrobnější informace o obsahu a průběhu kurzu najdete na martinrosa.cz/archicad, kde najdete i odkaz na platformu kurzu s možností shlédnout několik lekcí zdarma.

Novinky na YouTube kanále ardit

Nový obsah na YouTube je tentokrát ryze archicadový. Přidal jsem další video o vytváření schodišť, dvě videa o pokročilejších metodách tvorby střech a jedno obecnější o práci s výplněmi.

Aktivity pracovní skupiny Digitalizace ČKA

V posledním newsletteru jsem psal o svém zapojení do aktivit České komory architektů v oblasti BIM a digitalizace.

Spolu s dalšími členy skupiny Digi ČKA a komise pro BIM ČKAIT jsem se od začátku roku účastnil tří schůzí na ČAS, která pracuje na naplňování vládní Koncepce BIM. Viděli jsme postup prací na datovém slovníku, standardech a BIM protokolu. Pro tuto chvíli se asi omezím na konstatování, že nám bylo představeno množství rozpracovaných věcí, na nichž ještě ale bude opravdu hodně práce...

V úterý 18. března připravujeme debatní odpoledne otevřeného think tanku architektů (OTTA) na téma BIM, určené členům ČKA. Chystám pro ně aktualizovanou verzi mého Úvodu do BIM a managementu informací, který jsem loni připravil pro slovenskou komoru. Pokud vás téma zajímá, připojte se osobně nebo online.

Pravidelná setkání SPOKSu

Před pár dny proběhlo (poprvé v Brně) další setkání členů a příznivců Spolku konzultantů ve stavebnictví (SPOKS). Bylo velmi zajímavé jak z hlediska několika prezentovaných témat, tak i následných diskusí, které přinesly cenné postřehy k různým aspektům stavebního poradenství.

Další setkání by se nyní měla konat každých 14 dní, přičemž to nejbližší je naplánováno na středu 5. března od 18.00 v pivnici Churchill. Pokud se o činnosti SPOKSu chcete dozvědět více, sledujte SPOKSový Discord.

Zároveň upozorňuji na pravidelné Úterní Chvilky pro BIM katalog, které již delší dobu pořádá Lukáš Pavlica. Podrobnosti o těchto online setkáních najdete na stránce bim-katalog.cz nebo můžete sledovat jejich záznamy na Lukášově YouTube kanále.

Novinky týkající se nástrojů

Závěrem jen pár novinek, které mě v poslední době nejvíce zaujaly.

  • Twinmotion je nyní k dispozici v plné verzi 2025.1. Ta obsahuje nové funkce, které jsem začátkem roku představoval v souvislosti s vydáním preview verze. Máte-li Twinmotion nainstalován, aktualizaci provedete v Epic Game Launcheru. K dispozici je už konečně i Datasmith Exporter s Direct Linkem pro Archicad 28. A pro uživatele Maců mám bohužel stále stejnou nemilou zprávu – Path Tracer na jabkách zatím neběží.
  • Mnou nejvíce používaný AI nástroj Claude je venku ve verzi 3.7 Sonnet. Anthropic slibuje, že umí přemýšlet a je výrazně lepší na programování.
  • Sám jsem si právě po přibližně dvou měsících znovu předplatil GPT Plus, protože OpenAI pro něj uvolnila deep research s využitím modelu o3. V průběhu psaní tohoto newsletteru (ano, stále jej píšu ručně, byť to, co nakonec čtete, ještě rediguje Claude nebo GPT) jsem si nechal vygenerovat podklad pro webinář týkající se IFC. Zabralo mu to cca 15 minut přemýšlení a studia různých zdrojů – a výsledek je na první pohled neuvěřitelný... (Každopádně, nějaký druhý pohled by si přece jen ještě zasloužil. To ale nic nemění na tom, že posun v této oblasti je opravdu fascinující.)

Zaregistrujte se k odběru novinek:

Případně přispějte pravidelnou měsíční částkou na provoz tohoto blogu a youtubového kanálu a získejte přístup k dalšímu obsahu. Viz Podpořte ardit.
jamie@example.com
Odebírat