ardit. | novinky #10

Pozdně letní newsletter s aktualitami týkajícími se obsahu na arditu a zároveň několik zpráv a tipů z oblasti digitálních nástrojů a BIM.

Přátelé a podporovatelé arditu,

na sklonku léta si vám dovoluji zaslat další newsletter s několika aktualitami týkajícími se obsahu na arditu a zároveň několik zpráv a tipů z oblasti digitálních nástrojů a BIM.

V úvodu si opět neodpustím pár informací o sobě. Během léta se mi podařilo téměř dokončit prakticky všechny rozběhnuté projekty. Po několika letech úsilí (a především naučení se říkat "ne") dospívám do bodu téměř "prázdného stolu". V nastávajícím období se mi tedy otevře více prostoru pro spolupráci na nových projektech. Pokud chcete sledovat, jakým směrem se budu dále ubírat (či sami máte v tomto směru nějaký nápad), propojte se se mnou na mém LinkedInu, který je mou hlavní sociální sítí. Zároveň se můžete podívat na můj osobní web martinrosa.cz, na němž nyní provádím nezbytné úpravy a do portfolia jsem doplnil hned několik architektonických návrhů z poslední doby.

Přeji vám krásné babí léto!

Martin Jan Rosa


Novinky v knihovně ardit. pro Archicad

Určitě znáte meme, kde na jednom obrázku vidíte odlétající letadlo a na druhém schody plné cestujících stojící na prázdné letištní ploše. Tak přesně na ten jsem si vzpomněl pár vteřin po odeslání minulého newsletteru, protože jsem do něj zapomněl napsat informaci o nových prvcích v mé archicadové knihovně, kterou si můžete stáhnout coby podporovatelé arditu. Nyní to napravuji a zároveň přidávám informace o dalších vylepšeních.

V červenci jsem do knihovny přidal dva nové prvky. Prvním je objekt pro rekuperační jednotku. Ten umožňuje přepnout jeden ze tří základních typů co do uspořádání připojení a jejich nastavení. Druhý prvek je jednoduchý, ale sám jsem ho nedávno hodně používal při práci na spárořezech koupelen: jde o parametrický 2D objekt pro označení počátku kladení. Fungování obou prvků představuji v samostatném videu.

Další zásadní změny se týkají koncových prvků elektroinstalace. Přidal jsem k nim možnost naklonit prvky o +/- 90° od svislé roviny. Zásuvky, vypínače a další tak můžete použít například i na kuchyňské desce, případně na šikmém podhledu. Nastavení "Naklonění od svislice" najdete na kartě s rozměry. Druhým vylepšením je možnost přepnutí tvaru z hranatého na kulatý. I toto nastavení můžete udělat na kartě s rozměry. A poslední úprava se týká pouze zásuvky a dvojzásuvky (případně u multirámečku), u nichž můžete na kartě zobrazení změnit hodnotu parametru Typ symbolu ve 2D. Nově přidaný Typ 2 v symbolu zruší vodorovnou čáru (symbol má tedy trochu jednodušší podobu, kterou řada z vás preferuje).

Všechny výše uvedené úpravy koncových prvků jsem dělal na základě podnětů od vás. Moc za ně děkuji a budu rád, když mi budete dávat tipy na další vylepšení a rozšiřování knihovny i do budoucna.


Nový obsah na YouTube kanále ardit.

Na arditu jsem publikoval dvě nová ryze Archicadová videa. Prvním z nich je návod, jak udělat působivé perspektivní řezopohledy. Velmi pozitivně mě překvapil velký počet jeho zhlédnutí, a proto se na podobné téma asi brzy dočkáte dalšího obsahu. Druhým videem je další (asi poslední) díl seriálu o mém aktuálním workflow při práci na architektonické studii.

Dalších několik videí jsem vytvořil na téma používání dostupných AI nástrojů. Ukázal jsem, jak používám Claude, což je alternativa k asi známějšímu ChatuGPT, která mi ale v poslední době na většinu úloh vyhovuje trochu více. S pomocí Claude jsem v trochu záměrně provokativním videu ukázal postup, jak se vyrovnat s požadavkem na archivní formát PDF plynoucí z nově vydané vyhlášky 190/2024 Sb.

Dále jsem se věnoval AI nástrojům Krea a Firefly, které mohou zásadním způsobem pomoci při postprocesu vizualizací. Bez Enhanceru na Krea.ai si svou práci na studiích dnes nedokážu představit.

Pro vás, čtenáře tohoto newsletteru, mám k tomuto videu jednu poznámku: ve videu jsem představil důvody, proč jsem zvolil relativně drahé předplatné Pro. Nakonec jsem po měsíčním používání skončil u úrovně Basic, která je výrazně levnější (10 USD vs 35 USD bez DPH za měsíc), a přitom i ona umožňuje vylepšovat vizualizace o rozměru 4096 px. Za poslední měsíc jsem udělal možná až stovky obrázků a dokonce několik videí (ty mimochodem moc dobré nejsou), a limit verze Pro jsem zdaleka nevyčerpal, ba by mi bohatě stačil právě levnější Basic. Jedinou nevýhodou Basicu oproti Pro tak pro mě zůstává nemožnost vylepšovat až čtyři obrázky naráz (což jsem někdy v pracovním zápalu využíval).

A ještě aktualita: je tomu pár dnů, co Krea přidala nový modul, pomocí kterého můžete generovat obrázky s využitím AI modelu Flux. Jde o hodně rychlý a dost kvalitní generátor, který vám na základě textového promptu vždy vytvoří čtyři varianty, které pak lze dále rozvíjet. K dispozici je i používání stylů. A co je nejlepší, je to zadarmo. Narovinu, Midjourney asi bude výrazně lepší, ale pro občasné vygenerování například obrazů na stěny vizualizovaných pokojů (což dělávám já) je Flux naprosto ideální.

A poslední video se mojí produkci trochu vymyká, ale je velmi důležité. Ukazuji v něm, jak pracuji s nástrojem Visual Code Studio, což je mnou používaný editor pro spouštění Python skriptů, které vytvářím v AI nástrojích. VS Code toho umí ještě mnohem a mnohem více, a proto si myslím, že by měl být nainstalován v počítači každého současného architekta, projektanta nebo BIM koordinátora.


Jaké jsem zvolil řešení pro elektronické autorizační razítko (EAR)?

V poslední době se na mě obrátilo několik z vás s dotazem, jak řeším EAR. Po zvážení různých možností jsem se rozhodl pro Signer. Toto řešení se ukázalo jako nejpraktičtější volba z několika důvodů. Především je to v současnosti jediná možnost, jak používat EAR na jakémkoliv zařízení bez nutnosti fyzického USB-A klíče nebo elektronické občanky, která vyžaduje čtečku. Navíc je proces získání a zprovoznění Signeru výrazně snazší než u jiných řešení. Co se týče ceny, Signer je sice mírně dražší, ale cenový rozdíl se pohybuje v řádu stokorun ročně, což je vzhledem k jeho výhodám zanedbatelné. Pokud vás zajímá, jak snadné bylo Signer zprovoznit, podrobnosti jsem sdílel na svém LinkedIn profilu, případně si můžete popis celého procesu přečíst v samostatném článku na ardit.cz.


Novinky ze světa digitálních nástrojů a BIM

Archicad 28 přichází. Graphisoft má na 2. října naplánovanou akci k uvedení nových produktů, na kterou se můžete zaregistrovat zde>. Jak jsem již psal v přechozím newsletteru, osmadvacítku můžete už pár měsíců zkoušet v rámci Technology Preview programu, takže nepůjde o představení ničeho převratného. V dohledné době bude vydána i česká verze. Samozřejmě se pak můžete těšit i na mou tradiční recenzi.

Vláda konečně schválila aktualizovanou Koncepci zavádění metody Building Information Modelling (BIM), kterou od konce roku 2022 připravovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Jednu tiskovou zprávu o schválení si můžete přečíst na stránkách MPO, další na webu odboru Koncepce BIM agentury ČAS. Bohužel prozatím není aktualizovaný text koncepce volně k dispozici. Podle mě je to škoda, protože samotná koncepce vypadá podle mých informací velmi dobře. Spolu s usnesením vlády byla zveřejněna alespoň tabulka s přehledem jednotlivých opatření včetně termínů splnění. Ty jsou poměrně ambiciózní, a to především vzhledem k dosavadním „výkonům" Koncepce BIM. Nezbývá než doufat, že tato aktualizace bude skutečným restartem, včetně skutečného plnění slíbených termínů.

Populární rozšíření BlenderBIM, které mimo jiné umožňuje pokročilou editaci IFC v Blenderu, se nově jmenuje Bonsai. Více na bonsaibim.org.

Dvacet jedna evropských poboček organizace BuildingSMART International, mezi které patří i tuzemský czBIM, přišlo s iniciativou European openBIM Forum (EOF), která se zaměřuje na podporu otevřených BIM standardů v Evropě. BIM založený na otevřených standardech je vyžadován již staršími směrnicemi EU a principy openBIM je v tuto chvíli mohou nejefektivněji naplnit. Vzhledem k tomu, že jsem velkým zastáncem využívání standardů bSI a v českém diskurzu není toto téma ještě jednoznačně vychýleno tím „správným" směrem, jsem za tuto iniciativu moc rád. Mimochodem, v aktualizované Koncepci BIM jsou principy openBIM rovněž zakotveny, teď už je jen skutečně naplnit – ale o tom napíšu někdy příště. Více informací k EOF najdete na webu bSI, případně si můžete přečíst EOF Manifest.

Byl vydán standard ISO 7817-1:2024, který obsahuje rámec pro tzv. úroveň informačních potřeb (Level of Information Need, někdy zkracováno na LOIN). Koncept úrovně informačních potřeb je součástí souboru ISO 19650 a více se mu dosud věnovala samostatná evropská norma ČSN EN ISO 17412-1 (dostupná i v češtině). ISO 7817-1 je víceméně povýšení 17412ky na mezinárodní úroveň. Mezi ČSN ji prozatím nenajdete, nicméně oproti 17412 by neměla obsahovat úplně zásadní změny. Více informací přinesl například server BIMplus.


Tip: nové funkcionality doplňku BIMTech Tools

Nedávno prošel aktualizací skvělý doplněk BIMTech Tools. Spousta změn se týká jeho modulu pro vkládání katastrálních map, v rámci kterého nyní můžete vkládat i detailní modely terénu z ČÚZK včetně otexturovaných povrchů, digitální technické mapy atd. Některé novinky představuje Michal Jirát ve svém videu, ve kterém se věnuje postupu při přípravě projektu.

Řada těchto nových funkcionalit je nyní podmíněna zakoupením Pro verze nástroje, nicméně pokud s podklady pracujete často, určitě se to vyplatí (a pokud ne, tak se můžete podívat na trochu náročnější postup importu podkladů z ČÚZK, který jsem představoval zde nebo zde).

Kromě toho Rosťa Mareš v BIMTech výborně zareagoval na chaos související s aktuální digitalizací stavebního povolování, a se svým týmem v BIMTechu vytvořil aplikaci pro snadné opatřování výkresů elektronickým autorizačním razítkem včetně časových razítek a jejich uložení do PDF/A-3 přímo v prostředí Archicadu. Určitě se na to koukněte a posuďte, zda by vám toto řešení mohlo vyhovovat. 

Zaregistrujte se k odběru novinek:

Případně přispějte pravidelnou měsíční částkou na provoz tohoto blogu a youtubového kanálu a získejte přístup k dalšímu obsahu. Viz Podpořte ardit.
jamie@example.com
Odebírat