ardit. | novinky #11
Newsletter s novinkami na arditu z posledních měsíců roku 2024 a s výhledem na jeho další směřování v roce 2025.
Přátelé a podporovatelé arditu,
zdravím vás s prvním letošním newsletterem. Ohlédnu se v něm za novinkami na YouTube kanálu ardit a nastíním, kam hodlám projekt a související aktivity směřovat v roce 2025.
Rok 2024 byl pro mě pracovně velmi intenzivní, a to jak v architektuře, tak v digitální oblasti. Pokud vás zajímá, co vše se mi v loňském roce povedlo, přečtěte si můj příspěvek na LinkedIn. Co se týká arditu - za uplynulý rok jsem publikoval na čtyři desítky videí a těší mě stabilní růst sledovanosti, počtu odběratelů i podporovatelů.
Děkuji vám za veškerou pozitivní zpětnou vazbu – ať už jde o zájem o obsah, konkrétní reakce či podporu projektu. Vaše ohlasy mě motivují k neustálému vylepšování obsahu i dalšímu rozvoji projektu.
O konkrétních plánech a slibech obecně nerad hovořím. Mohu však prozradit, že budu pokračovat v pravidelném publikování volně dostupných videí a poskytování materiálů podporovatelům. Obsah se brzy rozšíří o témata managementu informací s využitím BIM – nicméně neubude prostoru věnovaného Archicadu, Twinmotionu, dalším digitálním nástrojům a AI.
S BIM souvisí i další novinka. Navázal jsem spolupráci s Českou komorou architektů. S jejím vedením jsme našli shodu v tom, že BIM a digitalizace přinášejí naší profesi zásadní příležitosti i výzvy, kterým je třeba se aktivně věnovat. Čekám sice ještě na oficiální potvrzení své nové role, ale už během prvních dvou týdnů mám za sebou coby zástupce ČKA dvě intenzivní jednání s agenturou ČAS ohledně výstupů Koncepce BIM. Na tyto aktivity se velmi těším – a budu vás o nich průběžně informovat v dalších newsletterech, případně na mém LinkedIn profilu.
Doufám, že zažíváte úspěšný vstup do nového roku. Ať se vám v něm daří!
Martin Jan Rosa
Nabízím vám spolupráci s digitálními nástroji a BIM
Díky dlouholetým zkušenostem, z nichž nejviditelnější je projekt ardit, rostoucí podpoře z vaší strany a několika úspěšně navázaným spolupracím se stále více orientuji na individuální konzultace.
Zaměřuji se na optimalizaci postupů a nástrojů pro konkrétní organizace a projekty. Specializuji se především na pomoc kolegům z řad architektů a projektantů, kteří řeší požadavky zadavatelů a jejich konzultantů v oblasti managementu informací s využitím BIM. Na mých webových stránkách se dozvíte, jak bych mohl pomoci právě vám nebo vašemu ateliéru.
Aktuálně nabízím například pomoc s migrací individuálních šablon pro Archicad 28.
Aktualizovaný obsah pro podporovatele
Po vydání Archicadu 28 jsem aktualizoval mé nastavení pracovního prostředí a provedl řadu vylepšení archicadové šablony.
Mou knihovnu prvků jsem do nové podoby knihovního balíčku zatím nepřevedl – nicméně i v Archicadu 28 funguje bez problémů.
Detaily k novému nastavení pracovního prostředí a úpravám šablony najdete v nedávno vydaných videích:
Jak jsem vyřešil přechod na předplatné Archicadu
V rámci komunity uživatelů Archicadu byla koncem loňského roku hlavním tématem změna licencování programu – přechod z trvalých licencí na předplatné.
Svůj pohled na tuto šlamastiku jsem shrnul ve videu:
Sám jsem nakonec zvolil okamžitý přechod na plán Archicad Collaborate. Byť to bylo krátkodobě finančně náročnější, z dlouhodobého hlediska jde o nejvýhodnější řešení. Nejen kvůli arditu potřebuji mít Archicad stále v nejaktuálnější verzi s přístupem ke všem jeho funkcionalitám.
Výhodou je pro mě i možnost využívat BIMcloud jako SaaS. Jak jsem si už vyzkoušel s kolegou z jedné projekční kanceláře, mohu díky tomu spolupracovat na konkrétních rozpracovaných projektech v rámci několika týmů. Tedy třeba i s vámi. 😉
Novinky na YouTube kanálu ardit
Od minulého newsletteru uplynulo několik měsíců (slibuji, že letos budu psát častěji a pravidelněji). Pojďme se podívat na hlavní novinky od loňského podzimu.
Novou verzi Archicadu jsem tradičně představil v mé obvyklé kritické recenzi. V dalších archicadových videích jsem ukázal, jak vytvářet axonometrické řezy, věnoval se nástrojům pro výběry a skupiny a vysvětlil tvorbu schodišť. Tradičně velkou pozornost zaznamenalo video s několika "random" tipy. Pro pokročilejší uživatele jsem připravil návod s fintou na hromadnou úpravu oblíbených nastavení a převod šablon do Archicadu 28.
Koncem roku vyšla nová "preview" verze Twinmotionu s řadou zajímavých novinek, které jsem představil v samostatném videu. Mimochodem, nedávno vyšla další drobná aktualizace této preview verze Twinmotionu 2025.1.
Věnoval jsem se také AI nástrojům. Představil jsem vám pozoruhodný NotebookLM od Google a nástroj VISOID, který může být alternativou k Archicad AI Visualizeru (ten je nově dostupný jen pro předplatné Collaborate). Pro uživatele macOS jsem připravil návod, jak si výrazně usnadnit práci díky kombinaci systémového Automatoru a ChatGPT.
Tip na závěr: další český archicadový kanál
Na závěr jsem si opět nechal jeden zajímavý odkaz na obsah mimo můj ardit, tentokrát na YouTube kanál Dalibora Veselého. Jeho videa s návody krok za krokem bezesporu ocení zejména začátečníci a mírně pokročilí uživatelé Archicadu.