ardit. | novinky #6

Novinky o arditu, aktualizace archicadové knihovny, připravujeme spolek pro BIM a jeden tip na zajímavý YT kanál věnovaný programování v GDL v Archicadu.

Přátelé a podporovatelé arditu,

doufám, že jste si v klidném tempu užili letní měsíce před obvykle nabitější podzimní sezónou.

Pro mě byly prázdiny nejen o relaxaci, ale zároveň jsem se dost zabýval i využitím nových AI technologií v BIM a programování. Jsem neustále nadšený z toho, jak GPT4 umožňuje prakticky komukoliv používat třeba Python pro úlohy, které by donedávna byly buď časově extrémně náročné, nebo by pro jejich provedení bylo potřeba zapojit někoho se znalostmi programování. S některými mými dílčími pokusy (souvisejícími především s prací s informacemi v rámci BIM) se občas chlubím na mém Linkedinu, ale časem se určitě něco z toho objeví i na youtubovém kanále.

Když je řeč o Linkedinu, během léta jsem se rozhodl přepnout se v mé komunikaci výhradně do angličtiny. Zjistil jsem, že je to způsob, jak získávat zajímavou zpětnou vazbu od lidí, které časti považuji za skutečné odborníky a dlouhodobě je sám sleduji. Chvíli jsem měl tendenci mé příspěvky publikovat i v českém jazyce na arditové facebookové stránce, nicméně facebook v dohledné době spíše opustím, a soustředím se výhradně na Linkedin. (Pokud úplně nevládnete angličtinou, Linkedin vám cizojazyčné příspěvky stejně automaticky přeloží, případně můžete využít například skvělý AI překladač DeepL.)

Vím, že všechny ty rapidně se rozšiřující AI nástroje často budí řadu obav. Jsem ale nenapravitelný optimista, a myslím si, že v dohledné době spíše pozitivně ovlivní každodenní praxi nás, architektů a projektantů. Je až neuvěřitelné, že tomu není ještě ani rok, co tento AI-hype trvá – a jsem opravdu hodně zvědav, jak budou AI nástroje vypadat touto dobou za další rok. Jejich vývoj budu nadále sledovat a to nejzajímavější zprostředkovávat prostřednictvím mých kanálů. Je to neuvěřitelná zábava!

Ať se vám na přelomu léta a podzimu daří!

Martin Jan Rosa


Aktualizace ardit. knihovny pro Archicad 25/26

Pokračuji ve vytváření archicadových knihovních prvků, které mi pro mou práci v základní knihovně tak trochu chyběly – a předpokládám, že tím pádem budou užitečné i pro ostatní (a pozitivní zpětná vazba mě v tomto názoru utvrzuje; za vešekeré vaše ohlasy moc děkuji 😉).

Během léta jsem naprogramoval grafické rozhraní pro nastavení koncových prvků elektro. Nyní knihovnu rozšiřuji o prvek pro parametrický nerezový komín:

Další informace o knihovně a možnost jejího stažení pro podporovatele arditu najdete ardit.cz/knihovna.

Nový obsah na youtube

Během prázdnin jsem trochu polevil v publikování videí, ale pár nových přece jen přibylo:

Chystáme novou platformu pro výměnu zkušeností v oblasti BIM

Jak asi víte, jsem dlouhodbě poměrně kritický vůči stavu standardizace v oblasti BIM v České republice. Na jaře jsem na Linkedin publikoval lamentaci, která zaznamenala solidní ohlas v BIM komunitě. Díky tomuto příspěvku jsem se posléze propojil s několika dalšími lidmi, kterým není osud BIM diskursu lhostejný, a začali jsme připravovat některé aktivity, které by mohly v tomto směru pomoci.

Aktuálně máme formálě téměř hotovo založení spolku, kterým budeme tyto činnosti zaštiťovat. Naším cílem je výměna zkušeností a informací především mezi těmi, kteří s metodou BIM přichází skutečně do styku na každodenní bázi, tedy konzultanty a koordinátory BIM, projektanty atd.

V Česku samozřejmě působí odbor Koncepce BIM agentury ČAS, který má vládní mandát k příprave národních BIM metodik a standardů. Tato organizace dlouhodobě komunikuje svou otevřenost pro diskusi a spolupráci, nicméně já, stejně jako řada mých kolegů-jednotlivců z BIM praxe, máme spíše pocit naprostého (a v některých případech i explicitně vyjádřeného) nezájmu o jakékoliv názory a zkušenosti. Zároveň je zde dlouhodobě působící organizace czBIM, která má za sebou (a bezesporu i před sebou) v oblasti tuzemského BIM řadu výsledků a zásluh, ale i tu vnímáme spíše jako sdružení firem zastupovanými představiteli, jejichž názory na BIM je často trochu mimo reálné potřeby a mezinárodní zkušenosti. Proto se spojujeme my, "pěšáci" na poli BIMu, s cílem vzájemné a otevřené diskuse výměny reálných zkušeností z každodenní praxe.

Ve středu 13. 9. 2023 od 17 hodin plánujeme v Café Na půl cesty v Centrálním parku Pankrác první velmi neformální (rozuměj neorganizované 😀) setkání otevřené i pro ostatní, kdo by mohli mít o tyto aktivity zájem. Více informací se dozvíte v příspěvku na Linu.

Zajímavý YT kanál věnovaný GDL programování v Archicadu

Pokud se chcete GDL naučit či se v něm zdokonalit, dlouhodobě pro to existuje poměrně omezené množství zdrojů (především GDL Center přímo od Graphisoftu, starý ale stále dobrý GDL cookbook a pár dalších – kdyžtak se tomu budu věnovat někdy příště). Na Youtube nedávno začal vznikat nový kanál Barking Dog BIM, na kterém Bruce Walker z Austrálie (mám pocit, že Austrálie a Archciad co do odborníků a obsahu tak nějak už patří k sobě) publikuje návody na programování v GDL. Bere to opravdu od naprostých základů, ale zároveň je vidět, že má obrovské zkušenosti, a tedy i u těchto základů říká spoustu svých vlastních postupů a tipů. Pokud vás tedy programování v Archicadu zajímá, tento zdroj informací všemi deseti doporučuji!

Zaregistrujte se k odběru novinek:

Případně přispějte pravidelnou měsíční částkou na provoz tohoto blogu a youtubového kanálu a získejte přístup k dalšímu obsahu. Viz Podpořte ardit.
jamie@example.com
Odebírat