Archicad AI Visualizer – je opravdu alternativou k vizualizačním nástrojům?

Graphisoft vydal doplněk Archicadu, který umožňuje vytvářet vizualizace na bázi umělé inteligence, jež vychází z geometrie modelu přímo v Archicadu. Protoa jsem vytvořil video, ve kterém se tomuto nástroji věnuji – a zároveň se v něm dozvíte, co si o jeho schopnostech myslím.

Více se o nástroji AI Visualizer dozvíte přímo na webu Graphisoftu, kde si jej můžete zároveň stáhnout.

AI Visualizer je k dispozici pro Archicad 27 ve verzích pro Win i Mac. Funguje v INT verzi i jazykových mutacích, včetně české lokální verze. Před jeho stažením (mj. i kvůli velikost cca 20 Gb) ale doporučuji zkontrolovat hardwarové požadavky, které jsou poměrně přísné (pro uživatele Macu je vyžadován procesor Apple silicon, tedy M1–M³). Instalace není úplně přímočará, návod si můžete stáhnout spolu s nástrojem – následně doporučuji podle tohoto návodu postupovat, především ve verzi pro Mac, kde je nutno využít Terminál.

Spolu s instalačními soubory a návodem na instalaci si můžete stáhnout i jednoduchý návod na používání AI Visualizeru, který doporučuji prostudovat (byť jeho obsah obsahuje i mé video).

Po nainstalování lze v Archicadu otevřít samostatnou paletu, ve které se spustí samotný výpočet obrázku na základě toho, co máte aktuálně zobrazeno v 3D okně Archicadu. Postup nastavení a samotného generování obrázků je popsán ve videu.

AI Visualizer využívá model Stable Diffusion od stability.ai, který je běžný v podobných "vizualizačních" nástrojích využívající AI. Soulad s 3D modelen je dosažen díky využití Control Netu, který obrázek 3D modelu převádí na čárovou kresbu (byť těch možností je více, Graphisoft přesně neuvádí konkrétní použitou technologii – vycházím z mých vlastních experimentů se Stable Diffusion / Control Net mimo samotný Archicad). AI Visualizer má nastavení minimalizováno na několik málo parametrů, kterými lze ovlivnit výstup (podrobně je ukazuji ve videu). Podstatný pro výsledek je textový prompt, který je Graphisoftem už "předpřipraven", a tedy není údajně úplně nutné promptovat skutečnost, že chcete vygenerovat vizualizaci domu apod. (nicméně sám to raději doporučuji).

Skutečná využitelnost AI Visualizeru je poněkud sporná. Díky Control Netu je sice fajn, že generované obrázky obsahují celkové geometrii modelu (na rozdíl od generování obrázků napříkalad pomocí Midjourney, DALL·E či Firefly). Pokud ale trváte na konkrétních detailech modelu (například přesném rozmístění a rozměrech okenních otvorů), budete s AI Visualizerem asi trochu "bojovat" – detaily bohužel na 100 % nezvládá. Zároveň Stable Diffusion (stejně jako jiné AI generátory) nezvládá vytvářet více koherentních obrázků, tedy více vizualizací zcela identického návrhu (byť ve videu zmiňuji možnost uzamčení tzv. seedu, díky čemuž se jednotlivé obrázky alespoň blíží). Bohužel na skutečné využití generování vizualizací s využitím AI na bázi LLM si ještě musíme nějakou chvíli počkat. Některé jiné nástroje se tomu už ale blíží – a budu se jim zde v budoucnu věnovat. 😉

Zaregistrujte se k odběru novinek:

Případně přispějte pravidelnou měsíční částkou na provoz tohoto blogu a youtubového kanálu a získejte přístup k dalšímu obsahu. Viz Podpořte ardit.
jamie@example.com
Odebírat